Tėvai turi padėti sau, norėdami padėti vaikui
Telšių krizių centras antri metai vykdo tęstinį projektą Telšių krizių centro pagalba Žemaitijos vaikams 2016-2018 m. ir teikia pagalbą vaikams bei jų šeimos nariams, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje. Projektą finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, remia Telšių ir Plungės rajono savivaldybės. Per 2017 m. sausį - gruodį Telšių krizių centras suteikė psichologinę pagalbą 101 vaikui. Iš jų 21 vaikas patyrė tiesioginį smurtą, 80 vaikų patyrė netiesioginį smurtą. Didžioji dalis jų patyrė psichologinį smurtą savo šeimoje.
Žemiau aptariame dažniausias situacijas, į kurias patekę tėvai, naudoja psichologinį smurtą prieš savo vaikus.
Tėvų tarpusavio konfliktai
Konfliktuojantys tėvai dažnai būna suirzę, pikti ir kartais savo pyktį išlieja ant vaikų. Tėvai turi suprasti, kad jų tarpusavio konfliktai žaloja vaiką. Jis net gali imti galvoti, kad pats išprovokavo konfliktą, ir taip išsiugdyti nepilnavertiškumo kompleksą. Iškilusius konfliktus šeimoje tėvai turi spręsti ramiai ir pagarbiai, į juos neįtraukdami vaiko.
Tėvų (ar vieno iš jų) nesaikingai vartojamas alkoholis
Nuo įvairių priklausomybių kenčiantiems tėvams sunku rūpintis vaiku. Atžala tarsi atsiduria antroje vietoje. Tokiu atveju vaikas gali jaustis nemylimas ir skriaudžiamas, atsiriboti nuo tėvų.
Tėvų išgyventa stresinė situacija
Net ir tėvai, kurie įprastai su vaikais bendrauja pagarbiai ir supratingai, patekę į stresines situacijas ne visada išlaiko kantrybę. Kai spaudžia problemos, nuotaika bloga ir erzina viskas, pyktis išliejamas ant vaiko, jį aprėkiant ar ignoruojant. Svarbu suvokti, kad vaikai dėl stresinės situacijos nėra kalti ir neturėtų dėl to kentėti.
Tėvų patirtas psichologinis ar fizinis smurtas vaikystėje
Žmonėms, patyrusiems smurtą vaikystėje, jis gali tapti tarsi gyvenimo norma. Pasitaiko, kad tėvai, vaikystėje išgyvenę smurtą, vėliau patys ima tapatintis su agresoriaus vaidmeniu ir mato tai, kaip geriausią problemos sprendimą.
Tėvų psichologinės problemos
Tėvams, turintiems psichologinių problemų, sunkiau pasirūpinti vaiku ir skirti tiek dėmesio, kiek jis reikalauja. Depresija sergantis žmogus gali pasidaryti tiesiog abejingas vaiko problemoms arba net imti pavydėti vaikui jo geros nuotaikos, perkelti jam savo problemas. Svarbiausia - pripažinti, kad problemų esama, ir kuo greičiau jas imti spręsti su specialistų pagalba. Psichinės sveikatos problemos jokiu būdu nėra kliūtis auginti vaikus, tačiau būtina į tai žiūrėti rimtai ir neignoruoti problemos.
Pagalba
Padėkime vaikams užaugti be smurto ir prievartos – jie mūsų ir šalies ateitis. Nelikite abejingi ir praneškite apie įtariamą smurtą artimoje aplinkoje prieš vaikus ar kitus šeimos narius.
Raktažodžiai
Panašūs Straipsniai
Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą
Naujausi įrašai
- Mums tėvų ir vaikų ryšys – ypatingas. Renkama mokymų grupė
- „Mums rūpi“ – renginių ciklas Telšiuose
- Savęs pažinimas, emocijos, meditacija. Kas slypi už neuroedukacijos?
- #NEBESVAIK: atpažink priklausomybę, atsisakyk arba sumažink svaigalų vartojimą
- Startuoja projektas „Sveiki, santykiai! Smurto romantiniuose santykiuose apraiškų atpažinimas“