Nepriežiūra, apleistumas - tai ilgalaikis fizinių ir psichinių vaiko poreikių netenkinimas, ko pasekoje kyla grėsmė vaiko pilnaverčiam vystymuisi ir funkcionavimui. Nepriežiūrai priskiriamos situacijos, kai suaugusieji nesirūpina vaiku:

  • Neduoda valgyti.
  • Neaprūpina tinkamais drabužiais (pavyzdžiui, žiemą vaikas neturi striukės ar pirštinių).
  • Palieka ilgam laikui vienus, be suaugusio priežiūros.
  • Verčia atlikti jiems pagal jėgas ar amžių per sunkius namų ruošos darbus: gaminti maistą, skalbti, prižiūrėti jaunesnius vaikus ir pan.
  • Taip pat nepriežiūrai priskiriama tėvų ar globėjų atsisakymas suteikti vaikui reikalingas medicinines, socialines bei psichologines paslaugas.

Suaugusiųjų smurtas prieš vaikus daro žalą vaiko psichikai ir palieka skaudžias pasekmes asmenybai. Su artimaisiais esame susieti prigimtiniais meilės ir pagarbos, supratimo ir prieraišumo ryšiais. Tai gyvybiškai svarbus poreikis, kurio stygius sukelia psichologines problemas. Kai prigimtinis meilės, pagarbos ryšys sutepamas emociniu, fiziniu ar kitos rūšies smurtu, kyla psichologinė įtampa, vidinis prieštaravimas. Su tokiomis problemomis net suaugusiajam kartais sunku susitvarkyti, o ką kalbėti apie vaikus.

Pagalba

Telšių krizių centras per 3 projekto Telšių krizių centro pagalba Žemaitijos vaikams 2016–2018 m. vykdymo metus, vaikams ir jų šeimų nariams, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje, teikė psichologinę ir socialinę pagalbą.

  • 2016 m. rugsėjį-gruodį smurtą patyrė ir pagalbą gavo 53 vaikai, kurie patyrė tiesioginį ir netiesioginį smurtą šeimoje.
  • 2017 m. balandį-gruodį pagalbos sulaukė 101 vaikas.
  • Iki 2018 m. spalio mėn. pagalbos sulaukė 128 vaikai.

Reikia pažymėti, kad kasmet augantis pagalbą gavusių asmenų skaičius, neturėtų būti vertinamas kaip negatyvus rodiklis, atvirkščiai - įstatymų įsigaliojimas, ženkliai mažina šio nusikaltimo latentiškumą.

Kviečiame nelikti abejingais ir pranešti apie įtariamą smurtą artimoje aplinkoje prieš vaikus ar kitus šeimos narius. Projektą finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.